Gimnazjum nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim
im. Aleksandra Kamińskiego

TAJNIKI KONSPIRACJI PIOTRKOWSKIEJ

8 czerwca 2017 roku (czwartek) klasa 2D pod opieką pana Karola Baryły udała się do piotrkowskiego archiwum w ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów.

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowało dzień otwarty pod hasłem Tajniki konspiracji piotrkowskiej. W 75. rocznicę powołania Armii Krajowej. W zasobie piotrkowskiego archiwum znajduje się dokumentacja konspiracyjna, wytworzona przez Inspektorat Piotrkowski Armii Krajowej w latach 1942-1945. Piotrków Trybunalski jest miastem, w którym urodził się i spędził lata młodości gen. Stefan Rowecki ps. „Grot”, w latach 1940-1943 Komendant Główny Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej.
Uczniowie obejrzeli film pt. „Bo ta, co nie zginęła… 1945 r.” Następnie uczestniczyli w warsztatach „Kancelaria konspiracyjna. Sztuka kryptografii” – uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza miała zaszyfrować tekst przygotowany przez pracowników archiwum. Druga grupa miała odszyfrować tekst. Jury oceniało poprawność kryptografii i odszyfrowania. Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzania archiwum.