ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej. Jednym z ocalałych z getta warszawskiego był Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Dlatego symbolem akcji upamiętniającej wybuch powstania w getcie warszawskim są żonkile.

W związku z 77. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim i Akcją społeczno – edukacyjną „Żonkile 2020” prowadzoną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie uczniowie klas IV-VIII mogą przygotować mini-plakat (format A4) związany z powstaniem w getcie warszawskim 1943. Poza informacjami o powstaniu w getcie warszawskim, rysunkami lub fotografiami praca powinna zawierać napis #ŁączyNasPamięć i symbol żonkila.
Fotografie prac plastycznych lub prace wykonane w formie elektronicznej proszę przesłać na e-mail:
agnieszka.anna@poczta.onet.pl  – uczniowie klas V a, VI a, b, c, d, f , VII a, b, c, VIII a, b, c
winiarskisp3@gmail.com – uczniowie klas IV a, b, c , V b, c, d, e, VI e
W temacie proszę wpisać imię, nazwisko, klasę i hasło: Żonkile 2020.
Każda praca zostanie doceniona. Termin przesłania prac: 24.04.2020
W ramach akcji proponujemy film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”.