Gimnazjum nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim
im. Aleksandra Kamińskiego

Wycieczka do Warszawy - 15.12.2016 r.

Uczniowie kl. 1b, 1c oraz 3d 14 grudnia 2016 r. miło spędzili czas na wycieczce w Warszawie. Program był dość szeroki, chociaż zaskoczył nas mały „pech” w związku ze zmianami, ale z przyczyn niezależnych od nas.

Pierwszym punktem wycieczki był sejm. Oprowadzająca nas p. przewodnik była bardzo miła i komunikatywna – cóż, skoro zaskoczyła nas przerwa w obradach i nie można było wejść w kuluary (a to miejsce jest najatrakcyjniejsze z powodu możliwości spotkania medialnych osób ). Natomiast sensacją dla uczniów była poważna kontrola pracowników Biura Ochrony. Miło było usłyszeć, że początki parlamentaryzmu w Polsce wiążą się z naszym miastem, bo odezwał się w nas lokalny patriotyzm. Kolejnym zwiedzanym miejscem był gmach telewizji polskiej, i znów „niespodzianka” – nie było możliwości dokładnie zapoznać się ze studiem „Pytania na śniadanie”, ponieważ akurat nagrywali ujęcia do serialu „Barwy szczęścia”. Ale za to obejrzeliśmy mini muzeum z historii telewizji, studia nagraniowe, w tym p. przewodnik bardzo dokładnie opowiedział nam kulisy nagrywania programu „Jaka to melodia”. Zostaliśmy uświadomieni jaka jest różnica między realiami nagrywania różnych filmów, seriali czy programów, a tym co widzimy my – widzowie. Słuszne wówczas wydaje się powiedzenie ”telewizja kłamie”. Na koniec zwiedzaliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich. I tutaj już zrobiło się poważnie. Multimedialne Muzeum nie koncentruje tylko swego przekazu na II wojnie światowej i Holokauście, ale opisuje wkład Żydów w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki. Przedstawia historię od przybycia ok. 960 na ziemie polskie pierwszych żydowskich kupców i początków żydowskiego osadnictwa na obszarze dawnej Rzeczypospolitej aż po historię najnowszą społeczności żydowskiej w III RP.
Mimo atrakcyjnych miejsc zwiedzania „najatrakcyjniejszy” okazał się – jak zresztą często – posiłek w McDonalds.
Uczniom czas umilały i dbały o dobre samopoczucie panie: E. Serafin, I. Lisiak, Z. Grzejszczak i A. Stonoga.