WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

W poniedziałek 21 maja 2018 roku odbyła się wycieczka szkolna w Góry Świętokrzyskie. Wzięli w niej udział uczniowie z klasy 2A, 3A, 3B i 3D naszego gimnazjum.

Uczniowie kolejką udali się na Święty Krzyż gdzie zwiedzili Muzeum Przyrodnicze działające w ramach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na ekspozycję tego muzeum składają się eksponaty związane z terenem Gór Świętokrzystkich i obejmujące ich faunę i florę, geologię, hydrologię, klimat oraz zagadnienia ochrony środowiska. Przedstawiona została również historia osadnictwa ludzkiego na tych terenach oraz rozwoju przemysłu, w szczególności hutnictwa żelaza i szkła. Następnie zwiedziliśmy Kościół i klasztor Ojców Oblatów.
Schodząc z góry obejrzeliśmy z Platformy Gołoborza panoramę roztaczającą się wokół Świętego Krzyża.  Następnie autokarem pojechaliśmy do Chęcin. Celem naszej wycieczki w tym miejscu był Zamek z przełomu XIII i XIV wieku. Ostatnim punktem wycieczki był Skansen w Tokarni, które udostępniania zabytki kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa ludowego oraz popularyzacją kultury ludowej.
Opiekunami uczniów w trakcie wycieczki byli: pani Zofia Grzejszczak, pani Agnieszka Czarnecka i pan Karol Baryła. Kierownikiem wycieczki była pani Jadwiga Kizyma. Nad bezpieczeństwem naszym w czasie podróży czuwał pan kierowca – pan Marek.
Dziękujemy.