Zielona Szkoła - Góry Świętokrzyskie

W dniach 9-10 czerwca uczniowie klas 2b i 2f udali się na pierwszą dłuższą wyprawę w Góry Świętokrzyskie.

Pierwszego dnia uczniowie zwiedzali Sandomierz oglądali między innymi zabytkowe kamienice Starego Miasta, słynną studnię obok Ratusza, Katedrę, Zamek i Bramę Opatowską .Główną atrakcją był spacer Podziemną Trasą Turystyczną, gdzie mogli wysłuchać ciekawej legendy o obronie Sandomierza przed Tatarami.
W Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie uczniowie mogli się przenieść do krainy baśni i bajek. Niezapomniane spotkanie z Koziołkiem Matołkiem, podróż zaczarowanym pociągiem, zabawy w krainie kwiatów i dziesiątki niespodzianek związanych z bajkami na długo zostaną w pamięci dzieci.
Drugi dzień  naszej podróży to odwiedziny w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej. Czekaly tam na nas zajęcia tkackie i garncarskie. Dzieci mogły zapoznać się z pracą w małych manufakturach obróbki drewna, wikliniarstwa, szewstwa, rymarstwa i kowalstwa, Poznały też tajniki zielarstwa. Hitem były podpłomyki czyli chlebek wypiekany tylko z mąki i wody.
Ostatnim punktem zielonej szkoły był wjazd bryczkami na Święty Krzyż. Weście na platformę widokową wieży Bazyliki Mniejszej nie sprawiło nam najmniejszej trudności. Pozostało tylko zejść i wydać ostatnie pieniążki przed powrotem do domu. Niestety ulewny deszcz w drodze powrotnej uniemożliwił nam obejrzenie z bliska słynnego ,,Bartka"- stary dąb oglądaliśmy z okien autokaru.
Uczniowie klas drugich świetnie poradzili sobie z trudami podróży i rozstania z rodzicami, nie grymasili przy jedzeniu, nie mieli też problemu z samodzielnością. Z dumą stwierdzamy, że mogą wyjeżdżać na dłuższe wycieczki.