Gimnazjum nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim
im. Aleksandra Kamińskiego

WYCIECZKA SZKOLNA DO KRAKOWA-WIELICZKI-WADOWIC-OŚWIĘCIMIA

W dniach 27-28 kwietnia bieżącego roku klasy 2D, 3C i 3D wraz z opiekunami: p. I. Lisiak, p. J. Kowalczyk, p. J. Turniak-Jaworską i p. K. Baryłą udały się na wycieczkę szkolną do Krakowa-Wieliczki-Wadowic-Oświęcimia.
Plan wycieczki był następujący:

I dnia:
Kraków – wraz z panią przewodnik zwiedziliśmy Stare Miasto, gdzie w parku spotkaliśmy Jana Matejkę, Rynek Główny, Katedrę Wawelską. Udaliśmy się do Sukiennic, a następnie przed Kopiec Kościuszki skąd wyruszyliśmy w dalszą wyprawę.

Adres internetowy:
Magiczny Kraków

Wieliczka – wraz z panem przewodnikiem zwiedziliśmy Kopalnię Żup Solnych, a w zasadzie fragment z 300 km szybów kopalnianych jakie znajdują się pod Wieliczką. A teraz szczegóły:
  • Komora Aleksandrowice II. W komorze znajduje się nowoczesna multimedialna kaplica pod wezwaniem św. Jana Pawła II.
  • Komora Russegger V. Wystawa Żupy krakowskie – przedsiębiorstwo królewskie ukazuje dzieje przedsiębiorstwa na przestrzeni wieków poprzez różne grupy osób z nim związanych.
  • Komora Russegger IV. W tym wyrobisku zaprezentowano Urządzenia i sprzęt do transportu pionowego. Dominuje w niej kierat konny tzw. saski z XVIII wieku z unikatowej kolekcji maszyn wyciągowych w zbiorach Muzeum.
  • Komora Russegger II. Ekspozycja Dawne urządzenia i sprzęt górniczy prezentuje używane przez wieki narzędzia górnicze: kilofy, młoty oraz kliny żelazne.

Adres internetowy: Kopalnia Soli Wieliczka

Następnie udaliśmy się na odpoczynek i obiadokolację do Hotelu Azalia w miejscowości Szarów.

II dnia:
Wadowice – rozpoczęliśmy naszą wycieczkę od zwiedzenia Muzeum, Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II. Nie mogło też zabrakną wadowickich kremówek, o których często wspominał podczas pielgrzymek Ojciec Święty.

Adres internetowy:
Dom Rodzinny Jana Pawła II

Oświęcim-Brzezinka – niemieckie obozy koncentracyjne i zagłady utworzone na ziemiach polskich milionów ludzi. Oświęcim-Brzezinka (znane również jako Auschwitz-Birkenau) jest miejscem, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych narodowościach.
Na terenie obozu Auschwitz I naziści utworzyli pierwszy obóz dla mężczyzn i kobiet, tu miały miejsce pierwsze eksperymenty uśmiercania przy użyciu Cyklonu B, tu mordowali pierwsze masowe transporty Żydów, tu prowadzili pierwsze zbrodnicze eksperymenty na więźniach, tu wykonywali większość egzekucji przez rozstrzelanie, tutaj też mieścił się centralny areszt obozowy w bloku nr 11 dla więźniów z wszystkich części obozowego kompleksu, a także główna komendantura obozu i większość biur SS. Stąd władze obozowe kierowały dalszą rozbudową kompleksu obozowego.
W obozie Birkenau naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których zamordowano około miliona Żydów. Birkenau był jednocześnie największym obozem koncentracyjnym (blisko 300 prymitywnych, w większości drewnianych baraków), w którym w 1944 r. przebywało ponad 100 tys. więźniów: Żydów, Polaków, Romów, i innych. Na blisko 200 ha zachowały się ruiny komór gazowych i miejsca wypełnione ludzkimi prochami, prymitywne baraki więźniarskie oraz kilometry obozowego ogrodzenia i dróg.

Adres internetowy: MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM
AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY