Gimnazjum nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim
im. Aleksandra Kamińskiego

„Życie na krawędzi”

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =
Tegorocznym obchodom jubileuszu 800-lecia  towarzyszą Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, których Piotrków Trybunalski jest gospodarzem.


21 marca 2017 r. młodzież z kl. 3b (p. L. Madejak) i z 3d (p. J. Kowalczyk) była w kinie „Helios” na prelekcji Grzegorza Łubczyka, byłego Ambasadora RP w Budapeszcie oraz na pokazie jego fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. ”Zycie na krawędzi. Henryk Sławik i József Antall senior”.




Jest to poruszająca opowieść o niezwykłym Polaku i równie niezwykłym Węgrze z okresu II wojny światowej. Film jest próbą odpowiedzi na pytanie: co sprawiło, że znakomicie wykształcony, ze szlacheckim rodowodem i wyznający prawicowe poglądy Węgier znalazł wspólny język z polskim uchodźcą socjalistą, samoukiem.
Bohater filmu – Henryk Sławik to opiekun dziesiątek tysięcy polskich uchodźców wojennych na terytorium Węgier i największy polski „Sprawiedliwy”. Pomógł ocalić przed zagładą około 30 tysięcy polskich uchodźców, w tym pięć tysięcy Żydów. Za swoją działalność zapłacił najwyższą cenę – w 1944 roku został zamordowany przez Niemców w obozie zagłady Mauthausen-Gusen.
Film jest jednocześnie symbolicznym wyrazem pamięci i naszej, polskiej wdzięczności Węgrom za uniemożliwienie Hitlerowi zaatakowanie Polski od południa, za otwarcie swej granicy przed naszymi rodakami, za umożliwienie przerzucenia z Węgier do tworzonej przez gen. Sikorskiego nowej Armii Polskiej około 40 tysięcy żołnierzy, za stworzenie warunków do przeżycia tysiącom Polaków całej wojny.


 
powrót