Gimnazjum nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim
im. Aleksandra Kamińskiego

70. rocznica mordu w Bąkowej Górze

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
W minioną sobotę, tj. 07 maja 2016r. Poczet Sztandarowy uczniów z kas: 4 B Szkoły Podstawowej nr 3 i 1 A – Iga Jóźwik i Aleksandra Fidala Gimnazjum nr 3 wzięli udział w uroczystościach z okazji 70. rocznicy mordu dwunastu żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego dokonanego przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Bąkowej Górze.
   Tegoroczne obchody odbyły się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza. Uczestniczyli również parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz kombatanci i harcerze.
   Sobotnie uroczystości rozpoczęła msza święta polowa na cmentarzu parafialnym w Bąkowej Górze w intencji zamordowanych żołnierzy, która koncelebrowana była przez księdza arcybiskupa seniora dr Stanisława Nowaka. Następnie przy grobie żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, odczytany został apel poległych oraz złożono wiązanki kwiatów.
   Następnie przed budynkiem byłej szkoły podstawowej im. Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Bąkowej Górze odbyło się spotkanie uczestników uroczystości. Opiekę nad uczniami sprawowali Pani Agnieszka Włuka i Pan Karol Baryła.

Rys historyczny:

W kwietniu 1946 r. funkcjonariuszom piotrkowskiego UBP udało się ująć por. Jana Rogólkę, dowodzącego oddziałami KWP w czasie akcji na Radomsko, i jego 16 podwładnych. Aresztowanych poddano brutalnemu śledztwu w PUBP w Piotrkowie Trybunalskim. Pokazowy proces 17 żołnierzy KWP odbył się 7 maja 1946 r. w sali kina „Kinema” w Radomsku. Na salę przyprowadzono publiczność (w tym rodziny oskarżonych i młodzież szkolną). Sąd Okręgowy w Częstochowie obradujący na sesji wyjazdowej potrzebował tylko jednego dnia by orzec o winie i karze podsądnych. Nie przesłuchano żadnych świadków. Oskarżeni mieli wspólnego obrońcę z urzędu, który w ogóle nie zabrał głosu w trakcie rozprawy. Oskarżający podprokurator Wojskowej Prokuratury KBW kapitan Tadeusz Garlicki przyjął w akcie oskarżenia zasadę odpowiedzialności zbiorowej oskarżonych. Sąd po kilkuminutowej naradzie skazał: 12 oskarżonych na karę śmierci a 5 pozostałych na karę 15 lat pozbawienia wolności.
Wyrok wykonano w pośpiechu. Ostatnią osobą, która rozmawiała ze skazanymi przed egzekucją był ksiądz Stanisław Piwowarski, kapelan I batalionu 27 pp AK dowodzonego przez „Warszyca”. Ks. Piwowarski udzielił im ostatniej posługi kapłańskiej.
W nocy z 9 na 10 maja 1946 r. prawdopodobnie w piwnicach PUBP w Radomsku w bestialski sposób zamordowano 12 żołnierzy KWP. Ich ciała zakopano w poniemieckim bunkrze koło Bąkowej Góry. W tydzień później mieszkańcy wsi przy udziale rodzin zamordowanych urządzili im pogrzeb na miejscowym cmentarzu. We wspólnej mogile spoczęło 10 żołnierzy KWP; dowódca por. Jan Rogólka został pochowany w Woli Rożkowej, natomiast najmłodszy z zabitych – Leopold Słomczyński w Radomsku.


Źródło: http://ipn.gov.pl/bep/wystawy/zolnierze-warszyca
 
powrót