Gimnazjum nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim
im. Aleksandra Kamińskiego

Smoleńsk

"Smoleńsk" to film, który od początku swojego powstawania budził kontrowersje.

"Film edukacyjny, biograficzny i dokumentalny" - mówiono z jednej strony, a minister edukacji Anna Zalewska zachęcała do tego, by uczniowie polskich szkół go zobaczyli.
Tak o filmie mówił reżyser, Antoni Krauze:
            „Tragedia smoleńska stała się najważniejszym wydarzeniem w III RP, najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny światowej. Stała się wydarzeniem, które wpływa na los dzisiejszej Polski i życie Polaków w sposób niebywale silny. Które nas podzieliło bardzo głęboko. Dlatego próba zmierzenia się z tym tematem jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale i obywatelskim obowiązkiem twórcy.”
Do grona zainteresowanych filmem dołączyła także młodzież naszej szkoły, która film obejrzała 23.09.2016 r.
Na uwagę zasługuje spokój i powaga podczas trwania projekcji oraz brawa po jej zakończeniu. Można powiedzieć, że Ci młodzi ludzie zdali egzamin podobnie jak Ci nasi uczniowie oraz nauczyciele, którzy bezpośrednio uczestniczyli w żałobie państwowej, stojąc w olbrzymich kolejkach do trumny pary prezydenckiej.